ICQRAJA NEWSLETTER No 3

[Dej of d dej]

Srijeda 27.09.2000.

[Novosti]

Draga icqrajo ...

Kako ste mi vi??? (na ovo ne morate odgovoriti ;)
Ovdje se nista novo nije dogodilo :)
Pred vama je treci ICQraja newsletter. Uzivajte.
Sadrzaj:
- Dej of d dej (dan i datum za koji vazi ovaj newsletter)
- Novosti (to je ovo)
- Song of d dej (ovaj put to je nesto nepoznato ... vjerovatno niste
nikad culi)
- Ivent of d dej (opet kraljica sportova)
- Vedr of d dej (vrijeme ovdje u Zenici)
- Mudrost of d dej (izreka, kao i uvijek)
- Cosak ()

[Song of d dej]

SKROZ - KADA TE DROGE SPUSTE

Kada te droge spuste i kazes: "Nikad vise!"
Kosu ti zaceslja vjetar i oderu te kise
Odlomi komad neba i stavi ga pod glavu
Vrati mir, mir, mir a djavolu svu slavu
Ja sam mlad, mlad, mlad i mirisem na pare
Odjelo i kravata a nemam za cigare
Zato vodim te u haustor prvi
Greska ah-ah-ah jer je do koljena krvi
Jer je do koljena krvi
Jer je do koljena krvi
Mjesec kao sedlo jases osjeti taj sjaj
Stara namazi mi krisku prije dotaknem njen raj
Ja sam lud, a ti si jos i ludja
Sex, sex, sex masina je od sudja
Masina je od sudja
Masina je od sudja
Kada te droge
Droge te
Droge te
Nikad vise
Nikad vise
Nikad vise
U mog babe puno para - RAVE
Da potrosis nebi mogo sve
Po selu se pripovjeda da smo prave lole
Zavidi nam neki cudan svijet
A kad stanes i svoj zivot pogledas od gore
Tada budi sivi soko pa se vini u Visoko
Tada budi sivi soko pa se vini u Visoko
Visoko ... Visoko ...

[Ivent of d dej]

Danas smo trcali 1000 m. Trenutno ne osjetim noge. Ali ima vremena
... osjeticu veceras ... sutra .... i jos 5-6 dana.
Dino je trcao 4:02 (cetiri minute i dvije sekunde, a ne cetiri sata
i dvije minute), a ja 4:06 (cita se isto k`o kod Dine).

[Vedr of d dej]

Ujtru je vrijeme bilo prohladno i oblacno, s temperaturom oko 5C.
Da bi se u popodnevnim satima oblaci razisli, sunce prosjalo i temp.
dostigla 18C.

[Mudrost of d dej]

Bolje biti malo glup nego malo pametan.

[Cosak]

HALA - DUGA PROSLOST, KRATKA HISTORIJA.

NAPOMENA: slijedece redke nemojte previse uzimat` k srcu i ne
dozvolite da oni promjene misljenje o mojoj individui. NISAM KRIV!
KRIVI SU GLASOVI U MOJOJ GLAVI! :)

Svima vam je poznata izreka: "Kad je dernek nek i hala gori"(?).
Da bi diskutovali porijeklu ove izreke moramo se prvo osvrnuti
na definiciju hale. Dakle, sta je to hala???
Trazim rjecnik ... Milan Vukajlija "Leksikon stranih reci i izraza".
Nalazim "hala".
Kaze slijedece: "hala (n. Halle - trem, dvorana)
u fabrikama: velika dvorana, obicno sa staklenim zidovima, u kojoj
se nalaze masine i dr."
Zastajem. Iza kulisa se zacu glas: "Heeej ... kuc kuc ... ima li kod
tebe u hali masina?". Okrecem se oko sebe. Pregledam sobu ... sav
inventar je tu:
- jedna fotelja
- druga fotelja
- buraz koji mase rukama i zamislja da bubnja a u usima mu slusalice
i u kasetofonu "Riblja Corba".
- dva ormara
Nigdje nema kulisa .. a kamo li da neko iza njih pusta glas.
Hm ... mozda mi se ucinilo. Bice da jeste.
Ali stvarno ... u mojoj hali nema masina ... nit` su zidovi od
stakla. Ma to su vjerovatno takve hale u fabrikama. To je sve
modernizovano. Kako su poceli .... masine ce vrsit nuzdu umjesto
nas. Ne svidja mi se definicija!!!!!
Uostalom .... sta zna ovaj Vukalija .. Vukjalija ... kako se vec
zove. Uzecu narodsku definiciju: "Uzmes 2-3 daske. Sklepas ih i na
dnu napravis rupu. Dobio si halu!!!".
Opet mi se ucini da neko prica. Kaze: "Jesul dovoljne dvitri daske?"
Hm ... dobro si ... odgovorih ja ... nedostaje tu nesto. Aha!
Atmosfera! Da. Draga moja icqrajo... Atmosfera je ono sto halu cini
halom. Bio sam slobodan da modifikujem definiciju: "Uzmes 2-3 daske.
Sklepas ih i na dnu napravis rupu. Tu gradjevinu je potrebno dva do
tri dana koristiti za razne fizioloske potrebe, a u svrhu dobivanja
prave atmosfere. Tek onda si dobio halu!!!".
Eh super!!! Sad, kad smo saznali sta je hala, a svi znate sta je
dernek, osvrnimo se na sami cin paljenja hale.
Svaki dernek ima zaplet ... kuliminaciju i rasplet. Eh .. sta je
od toga nama vazno???? Da. Pogodili ste: kuliminacija. Dakle,
kuliminacija je ta karakteristicna tacka iznad koje dernek vise
napredovati ne moze, te se taj trenutak obiljezava paljenjem hale.
A odakle nama, neukom puku, ideja za takvim necim. Dok su ljudi
zivjeli u ruralnim podrucjima, a urbanizma nije bilo u tolikoj mjeri
u kolikoj ga ima sada (ni sad ga puno nema .. al to je druga prica),
dakle, u ne tako dalekoj proslosti, ljudi su na dernecima (u to
vrijeme se koristio izraz "igranka"), puni
ide-mi-se-na-igranku osjecanja, u nekom polusvjesnom - polunesvjesnom
stanju palili taj osnov, mjesto na kojem (po ne provjerenim podacima)
ljudi provedu 1/3 zivota, dakle, halu.
Nije mnogo ostalo od te tradicije. Urbanizam je donio i neke
negativne stvari. Ostala je samo izreka: "Kad je dernek nek i hala
gori" i obicaj da se u dernekli momentima, zapaljenim upaljacem mase
po zraku. Al u ku**u ;)


Danasnji ICQRAJA newsletter potpisuje: Senad Uka

Copyright (c) ICQRAJA team
